0 Items
WOOCS 2.1.8
Vyberte stránku

Síla Jablka

Jablka obsahují vitamín C a řadu antioxidantů, které chrání DNA v lidských buňkách a snižují tak riziko vzniku rakoviny, podobně jako množství vlákniny. Jiné látky chrání mozek před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.

Snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu a krevních tuků. Posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh. Stabilizují hladinu cukru v krvi, čistí střeva, posilují dásně

Historie: Jablko doprovází člověka od počátku historie. Dokonce prvotní hřích lidského pokolení, utržení plodu ze stromu poznání, bývá tradičně spojován s jablkem. V Bibli se ovšem nepíše nic, co by plod, který Eva utrhla, nějak spojovalo s jablkem. V Bibli se píše pouze o plodu ze stromu poznání dobrého a zlého, není tam napsáno, o jaký plod přesně šlo. Napodobenina jablka se stala součástí symbolů královské moci. Zlaté jablko s nápisem ”Té nejkrásnější” stálo na počátku událostí, které vedly podle řecké mytologie k Trojské válce a pozdějšímu pádu Tróje.

Pěstování, konzumace a obchod: Jablka jsou důležitou součástí našeho jídelníčku. Vyrábí se z nich mošty a džusy, džemy, kompoty, čaje, aroma do jiných jídel. Mají nezastupitelné místo ve výživě – obsahují celou řadu látek prospěšných organismu, zvyšují imunitu, mají vliv na odolnost vůči stresu. Pro všechny tyto účinky se v populární literatuře a časopisech často opakuje doporučení konzumovat nejméně jedno jablko denně. Zajímavé je, že aromatické látky z jablek, pokud je v organismu nezničíme jinými látkami v potravě, prostupují tělem a uvolňují se např. skrze vlasy ven, pravidelní konzumenti jablek tak doslova voní po jablíčkách.

Všudypřítomnost jabloní a jablek vedla po r. 1989 ke značné devalvaci jejich hodnoty. Tisíce jabloní v sadech i jiných místech Česka bylo vykáceno anebo ošetřovatelsky zanedbáno tak, že jejich úrodnost klesla na zlomek původního stavu. Spolu s likvidací zařízení na zpracování jablek to znamenalo, že cena ovoce, která by mohla být minimální[zdroj?], je dnes na trhu v ČR v průměru vyšší než cena banánů nebo pomerančů. Rovněž řada produktů, které se vyráběly tradičně z padaných jablek z českého trhu do velké míry vymizely.

Jablka pomáhají posilovat imunitu a jejich konzumací se zmírňuje i stres. Jablka pozitivně působí také na kardiovaskulární systém a navíc i snižují hladinu cholesterolu. Podílí se rovněž na detoxikaci organismu a pomáhají i s trávením. Jejich konzumace se doporučuje i při nachlazení.

Ideální samozřejmě je konzumovat jablka jen tak. Použít je ale můžete také do ovocných salátů. Připravit se z nich dá i lahodný džem nebo kompot. Z jablek se navíc dělají i nápoje jako džusy nebo mošty. Jedná se také o hojně používanou surovinu do sladkých a ne právě dietních pokrmů. Velmi ceněný je rovněž jablečný ocet, který má celou řadu blahodárných účinků na naše zdraví. Důležité přitom je, že i přes kyselou chuť působí zásaditě.

Při konzumování jablek pamatuje ovšem na to, že jablka, která nejsou z ekologického zemědělství, je třeba důkladně omýt, případně zcela zbavit slupky. Opět se tedy ukazuje, že ideální je pěstovat si jablka přímo na zahrádce.

Facebook

Pin It on Pinterest

Share This