0 Items
WOOCS 2.1.8
Vyberte stránku

Síla Borůvek

 

  1. Borůvky obsahují málo kaloriíí a přitom jsou plné živin
  2. Borůvky jsou největším zdrojem antioxidantů
  3. Borůvky chrání před stárnutím a rakovinou, chrání DNA
  4. Borůvky brání oxidaci cholesterolu v krvi
  5. Borůvky snižují krevní tlak
  6. Borůvky chrání před kardiovaskulárními chorobami
  7. Borůvky zlepšují paměť a fungování mozku
  8. Borůvky pomáhají v prevenci cukrovky
  9. Borůvky pomáhají s infekcemi močových cest
  10. Borůvky zmírńují poškození svalů po namáhavém cvičení

Borůvky obsahují více antioxidantů než ostatní druhy ovoce. Kromě toho mají vysoký obsah vitamínu C a vlákniny. Z významných látek se mohou pochlubit ještě provitamínem A a vitaminem B.

Sušené, čerstvé nebo mražené pomáhají při léčbě průjmu, cukrovky nebo ekzému. Ve větším množství působí čerstvé borůvky projímavě, zatímco sušené průjem zastavují. To ale není ani zdaleka vše. Využívat je můžete i ve formě šťávy nebo kompotu. Pomáhají také při žaludečních a střevních vředech, vně těla podporují zajizvení ran. Dokázán je jejich příznivý vliv na zrak, mozkovou činnost a činnost srdce a co je skvělé, redukují břišní tuk. Jsou zdrojem antioxidantů, a tudíž mají pozitivní účinek proti rakovině. Pro ekzém nebo opařeniny se používá odvar z listů. Užívání přípravků z borůvkových listů se dlouhodobě nedoporučuje s ohledem na možnosti otravy (Ottův průvodce přírodou – Léčivé rostliny, Ottovo nakladatelství 2010).

Sven-David Müller zařadil borůvky mezi 100 nejúčinnějších zabijáků rakoviny (Ikar, 2015). „Zjistilo se, že antokyany mohou inhibovat proliferaci (množení nádorových buněk, především zřejmě díky schopnosti vyvolat programovanou buněčnou smrt. Rovněž došlo k potlačení invaze nádorových buněk (tvorby metastáz). Výzkum, který se zabýval možnými preventivními vlastnostmi borůvek proti karcinomu tenkého a tlustého střeva, však konstatoval jen velmi slabé protirakovinné účinky. Chemopreventivní vlastnosti borůvek navíc pravděpodobně závisí na pohlaví (zaznamenáno hlavně u žen).”

Jíst denně šálek borůvek může podle studie zveřejněné na začátku tohoto roku nabídnout důležité zdravotní výhody mužům s diabetem 2. typu.

Pro ženy spomaluje stárnutí, zlepšuje šeroslepost, je vhodná pro diabetiky, působí protizánětlivě, protistresově – je to prostě velký malý zázrak, protože už jedna hrst borůvek třikrát týdně zaručuje zdraví a mládí.

Borůvky podporují tvorbu dopaminu, takže jsou velmi dobré při odvykacích kúrách kuřáků nebo drogově závislých. Vyzrálé plody podporují léčbu neplodnosti. Jsou vhodné pro všechny věkové skupiny včetně dětí, které ocení jejich výbornou chuť a rychlý účinek, např. při letních infekčních průjmech. Pravidelná konzumace borůvek během dvou měsíců dokáže zlepšit metabolický syndrom, což je lékařské označení kombinace diabetu, vysokého krevního tlaku a obezity. Ozdravný efekt se dostavuje už při užívání jedné hrsti borůvek 3x týdně! Právě nyní jsou k dispozici čerstvé borůvky z lesa i velkoplodé zahradní odrůdy. Léčivé účinky dokáže uchovat dobře lihový extrakt ze zralých borůvek. Pro zimní období si můžeme zralé plody usušit nebo zamrazit. Borůvky zlepšují noční vidění a léčí šeroslepost, zlepšují imunitu a působí preventivně a léčebně proti infekcím. Prodlužují život, chrání před stařeckou demenci, pomáhají při střevních problémech (2 lžičky sušených plodů zalijeme 250 ml studené vody a necháme přes noc vyluhovat; pijí se dva 2 šálky denně), zvyšují množství moči, čímž pomáhají odvodňování a léčbě některých otoků a zánětů močových cest. Snižují hladinu cholesterolu a tuků v krvi, chrání tělesné buňky proti volným radikálům, prospívají regeneraci sliznic. Podporují úsilí obézních ve snižování hmotnosti, obsahují obrovské množství antioxidantů. Nejlepší je jíst borůvky syrové nebo sušené.Borůvky jsou ovocem vzkříšení .)) Můj milovaný maminčin borůvkový koláč a pravá zmrzka.)))

Facebook

Pin It on Pinterest

Share This