Soška Buddhy dokáže rozzářit každé místo a naplnit ho pozitivní energií. Alespoň tak se to říká a lidé, kteří si ji domů pořizují, tomu také věří. Stačí se podívat na jakoukoli sošku a nemůžete si nevšimnout, jaký klid z ní vyzařuje. Buddha je symbolem moudrosti, soucitu a blahobytu. Sošky mají ovšem ještě hlubší význam. Ten jim propůjčují gesta a pozice (mudry), které soška znázorňuje.

Při meditaci i jako ozdoba

Sošky Buddhů pomáhají při meditaci, k navození příjemné atmosféry, klidové nálady,duchovnímu růstu a klidu v duši ale jsou i krásným dekorativním prvkem. Ozdobí obývací pokoj stejně jako domácí pracovnu nebo vaši duchovní zahradu. .

Jak vybrat sošku podle mudry

Nejznámějšími mudrami, ve kterých je Buddha znázorněn, jsou dhyana mudra, atmandiali mudra, vitarka mudra nebo bhumisparsa mudra. Co představují a co od sošky v takové pozici můžete očekávat?

Dhyana mudra

Dhyana mudra je nejznámější meditační pozicí, kdy ruce Buddhy volně spočívají v klíně. Jsou položené dlaněmi vzhůru, přičemž pravá ruka leží na levé.

Atmandiali mudra pro zklidnění mysli

Tato navozuje pocit klidu, neboť vyvolává gesto modlitby. Buddha  má sepjaté ruce před srdeční čakrou. Tato soška podporuje soustředění, přináší harmonii a vyrovnanost, symbolizuje klid a mír. Atmandiali mudra pomáhá zklidnit myšlenky a posiluje a zjasňuje mysl.

Vitarka mudra pro komunikaci a napojení

Mudra symbolizuje pozici, ve které Buddha předával své učení (dharmu). Kruh mezi palcem a ukazováčkem spojuje lidské vědomí s osvícenou myslí. Propojuje zároveň i moudrost a soucit.

Bhumisparsa mudra

K této mudře se váže příběh o tom, jak se Mara snažil Buddhovi namluvit, že mu nepatří ani ten kousek země, na které sedí. Buddha se dotkl země konečky prstů levé ruky a požádal božstvo země, aby mu dosvědčilo, že díky dobrým skutkům má právo sedět na zemi. Soška má tedy připomínat, jak důležité je splnit si své zemské povinnosti, chceme-li dosáhnout osvícení.

Dřevěná, kovová nebo betonová soška Buddhy přináší pozitivní energii. Stačí ji umístit na to správné místo.

Soška Buddhy je vnímána jako symbol moudrosti, štěstí, vyrovnanosti, osvícení, blahobytu a pozitivní energie!