0 Items
WOOCS 2.1.8
Vyberte stránku

Múladhára

Múladhára je první lidskou čakrou. Představuje hranici mezi zvířecím a lidským vědomím. Bývá překládána jako kořenová čakra (múla znamená kořen nebo základ a adhara je podpora). Múladhára je základem lidského bytí.

Vlastnosti

Múladhára se nachází na spodním konci kostrče. Jako jediná z čaker se otevírá směrem k zemi. Sídlí v ní energie kundaliní, která po svém probuzení stoupá sušumnou vzhůru do ostatních čaker. V múladháře je uložena naše karma.

Múladhára je samotným základem, je tedy spojena s vůlí přežít, se základními instinkty, se snahou člověka zachovat svoji existenci, tzn. že se pojí s potřebou jídla či sexu (bez duchovního aspektu). Z múladháry vycházejí ty nejhrubší projevy člověka – násilí, zlost, touha po moci či jiné bažení. Pojí se také s hromaděním, zejména materiálních věcí, s touhou po bezpečí. Je ale také zdrojem životní síly, spojuje nás s naší minulostí a je tak základem pro duchovní růst člověka.

Tato čakra nás posiluje a vyživuje, umožňuje nám další duchovní růst. Při jejím pročišťování se na povrch mohou dostávat různé pocity, které se váží k našim minulým činům, a to jak ty příjemné, tak i ty negativní.

Příliš mnoho energie v této čakře nás vede k egoismu, sebestřednosti, vzteku a agresivitě. Pokud čakra není pročištěná, mohou odsud přicházet také pocity nejistoty, strachu, touha po materiálních věcech, neschopnost něčeho se vzdát, ale i přijmout.

Naopak správně rotující čakra nás spojuje se Zemí, dává nám stabilitu a vyrovnanost. Dodává nám energii a vitalitu, pocit jistototy a vnitřní sílu.

Symbolika

Múladhára je spojena s červenou barvou. Je symbolizována lotosem se čtyřmi okvětními lístky. Dalším symbolem múladháry je žlutý čtverec, který odkazuje na čtyři světové strany, na čtyři základní psychické funkce: mysl (manas), intelekt (buddhi), vědomí (čitta) a ego (ahankára) a zejména symbolizuje prvek země, se kterým je čakra spojena. Uvnitř čtverce bývá zobrazován červený trojúhelník otočený špicí dolů, který symbolizuje otevírání a rozšiřování vědomí.

Facebook

Pin It on Pinterest

Share This