0 Items
WOOCS 2.1.8
Vyberte stránku

Meditace chůzí!

Meditace nemusí probíhat jen na meditačním polštářku. Meditovat lze i v pohybu. Představíme si meditaci v chůzi jednoduše “krok za krokem”. Tato praxe se vyskytuje s mírnými odlišnostmi ve většině buddhistických škol a instrukce jsou snadné.

Meditace v chůzi může být vhodná pro ty, kterým praxe v sedě z nějakého důvodu nevyhovuje. Pokud chcete strávit meditací více času, můžete střídat meditaci na polštářku a v chůzi. Předejte tím tomu, že by vás z dlouhého sezení bolely nohy či záda.

Princip meditace spočívá v plném sledování procesu pomalé chůze. Dochází tak ke zklidnění mysli, stejně jako při klasické meditace na zklidnění mysli . Zpočátku vám jednotlivé kroky mohou připadat trochu robotické. Postupně se však praxe stane plynulejší. Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete na boso či jen v ponožkách.

K praxi si nejprve najděte vhodný prostor. Potřebujete volný prostor bez překážek, kde můžete ujít rovně alespoň okolo deseti kroků. Délka zvolené trasy ovšem může být i delší, doporučení se v různých tradicích liší.

JAK MEDITOVAT V CHŮZI

Postavte se na začátek vaší trasy a přesuňte pozornost ke svým chodidlům. Zlehka přesuňte váhu ze strany na stranu a zepředu dozadu. Narovnejte záda a vytáhněte temeno hlavy vzhůru. Uvolněte a spusťte dolů svoje ramena. Vypněte s hrdostí hruď. Ruce můžete sepnout za zády, před břichem či je můžete nechat volně viset po boku.

Můžete začít s chůzí. Zvedněte pomalu pravou nohu a vnímejte, jak se mění rozložení váhy vašeho těla. Všímejte si, co musí udělat levá strana těla, aby udržela vaši váhu. Jak se rozšiřují prsty na noze a přesouvá těžiště. Natáhněte pravou nohu dopředu, položte na zem nejprve patu a pak postupně zbytek chodidla. Přesuňte svoji váhu dopředu a uvědomujte si, jak se začíná zvedat pata levé nohy. Zvedněte levou nohu dopředu a postupujte dál.

Cílem je všímat si, co se přesně děje při pohybu s vaším tělem. Abyste udrželi pozornost, můžete si v duchu přidat k jednotlivým fázím kroku slovní popis jako “zvedání, přesun, položení”. Pokud přijde na mysl nesouvisející myšlenka, nezabývejte se jí. Nehodnoťte ji a nerozvíjejte ji, zůstávejte přítomní s pohybem.

Když dorazíte na konec předem určené dráhy, zcela se zastavte. Nadechněte se a vydechněte. Pomalu se otočte směrem, odkud jste právě přišli. Mírně se opět zhoupněte pro uvědomění vaší rovnováhy a zkontrolujte postavení vašeho těla. Můžete se vydat směrem zpět a opakovat pomalou vědomou chůzi.

Na konci věnujte chvíli pocitům, které se objevují ve vašem těle. Nezapomeňte věnovat všechny dobré dojmy, které jste meditací vytvořili, pro dobro všech bytostí.

Zdroj: Vít Kunoš budhaweb.cz

Facebook

Pin It on Pinterest

Share This