Exorcista a filosof Sante Babolin o tekutém ďáblu
Itálie. „Nikdy jsem nepochyboval o ďáblově existenci a jeho vlivu na člověka, ale jejich váhu jsem skutečně pochopil až od té doby, co sloužím jako exorcista. Ďábel je schopný zničit kultury a národy. Závidí člověku – zejména mu závidí jeho schopnost milovat. A tato závist působí lidem mnohé utrpení“, říká pro italský list Avvenire (30.4.2014) O. Sante Babolin. Italský kněz vyučoval více než čtyřicet let filosofii – nejprve v padovském semináři a poté na římské papežské Gregoriánské univerzitě. Po návratu do padovské diecéze jej biskup pověřil úřadem exorcisty. Za posledních sedm let O. Babolin tuto službu vykonával ve třinácti stech případech mužů a žen, přičemž se jedná výlučně o diecézany. Ve své poslední knize, nazvané „Exorcismus jako služba útěchy“ (L´esorcismo. Ministero della consolazione, Messaggero, Padova, 2014), autor v této souvislosti upozorňuje na skutečnou pastorační urgenci. „Je důležité, aby si biskupové uvědomili naléhavost problému a nezanedbávali jmenování exorcistů“, vyzývá O. Babolin.
Jak tedy s ďáblem bojovat? Italský kněz v rozhovoru, který se vyznačuje hloubkou úsudku a absencí senzacechtivosti, vypočítává tři zbraně: rozum, svobodu a důstojnost.
Prvním bodem je náležité užívání rozumu, respektive řečeno s francouzským filosofem Blondelem „svatosti rozumu“. „Dnešní kultuře hrozí, že zůstane na povrchu. Ceníme si pocitů, sbíráme krásné zážitky…Ale nepoužíváme rozum. Čas, který věnujeme rozlišování, se zredukoval na minimum“, míní exorcista a dodává: „Dokud jsem vyučoval, bylo mým cílem spojit katedru (rozum) s oltářem (modlitbou). Vyučování jsem považoval za službu. Nyní, když jsem připoután k oltáři, vím, že musím nadále používat rozum, jako jediný nástroj, který člověk má k povinné analýze“.
Druhý bod – svobodu – O. Babolin úzce svazuje s rozumem. Ve světě, který vychvaluje spontánnost, se rozplývá svoboda, poznamenává exorcista. “Základ svobody spočívá v rozumu. Omezujeme-li rozum, omezujeme svobodu, a jsme nezodpovědní za realitu, v níž žijeme. Jsme zmítáni bezprostředností a svými pocity“. Tento omyl se ovšem stal základem současné výchovy, podporované reklamou, sociálními sítěmi a mediálními ideologiemi. „Mladí lidé, ale také stále více dospělých, říká: Když se na to budu cítit, tak to udělám“, podotýká O. Babolin. „Ovšem zákon a svobodné občanské soužití se nezakládá na osobním vnímání. Existuje-li nějaký závazek, nemohu čekat na onu správnou náladu. V sázce je důstojnost lidské osoby.“
Třetím bodem je právě tato důstojnost. „Vše je propojeno – rozum, svoboda a důstojnost“, vykládá exorcista. „Důstojnost lidské bytosti se projevuje užíváním rozumu, rozlišováním, vědomím toho, čím jsem: dokonalou syntézou hmoty a ducha.“ Ďábel se skrývá v chaosu, poznamenává dále italský kněz: „Pro ďábla je typické, že nás chce oddálit od plné totožnosti lidských bytostí. Jeho nejsubtilnější zbraní je zmatek, kdy nedovedeme rozeznat pravici od levice, jako Ninivští, ke kterým byl poslán Jonáš. Naučil jsem se, že když někde nastane zmatek, je to vždy dílo zlého ducha“, vysvětluje padovský exorcista a upozorňuje na ďáblovy zbraně: „Svádí nás, přitahuje ke všemu, co je bezprostřední, snadné, k tomu, co je hned a bez námahy.“ Jinými slovy, využívá jednání, které se neřídí rozumem. „Nemůžeme však být svobodní, pokud se dáme ovládat smysly a pudem“, namítá Babolin. „Člověk není otrokem instinktu, ale má svobodu k tomu, aby každý den odpovídal na Boží lásku. Pravá svoboda se uskutečňuje v lásce. Nejsme svobodní pro svobodu, nýbrž proto, abychom milovali“.
Když milujeme, vítězíme nad ďáblem, zdůrazňuje padovský kněz. „Lidská láska zlého ducha popuzuje. Při jednom exorcismu ďábel vztekle prohlásil: Jak nesnáším, když se milují“. Mluvil o manželské dvojici, což exorcistu přimělo k zamyšlení nad zásadní rolí manželství. „Manželství je svátost lásky. A proto je ďábel touží zničit. Mnohé manželské problémy však lze překonat odpuštěním, které je výsostným skutkem lásky a které ďábla doslova pokládá na lopatky“, vysvětluje.
Na otázku, kde se dnes ďábel nejspíše skrývá a co mu nejvíce nahrává, O. Babolin v závěru rozhovoru odpovídá: „Je to pokus vymýtit rozdíl mezi dobrem a zlem, pravdou a lží. Také vzhledem ke vlivu orientalistických ideologií typu new age se prosazuje model analogického myšlení, založeného na pravděpodobnosti, nikoliv na pravdě. To napomáhá dezorientaci a upřednostňování tekutého myšlení. Věda se stává otrokyní techniky natolik, že vše, co je proveditelné technicky, se stává platné také vědecky…Tam, kde se neužívá svobodně rozum, nemůže být láska, a ďábel má volné pole“, uzavírá O. Sante Babolin pro italský list Avvenire.
(jag)
https://www.pastorace.cz/tematicke-texty/exorcista-a-filosof-sante-babolin-o-tekutem-dablu
Exorcisté prokazují lásku a přívětivost (papež František)
Ten, kdo rozděluje – ďábel – nás nejenom odděluje od Boha, ale rozděluje také lidi mezi sebou…
Mezinárodní asociace exorcistů: Přibývá případů posedlosti
Vatikán. „Exorcisté zvláštní službou ve společenství s biskupy prokazují lásku a přívětivost církve vůči těm, kdo trpí působením Zlého“ – píše papež František v poselství zaslaném otci Francescovi Bamontemu, předsedovi Mezinárodní asociace exorcistů (AIE), kteří se v těchto dnech sešli poprvé od svého vzniku. Tato asociace vznikla při vatikánské Kongregaci pro klérus letos v červnu. Tohoto prvního setkání se účastnilo 300 exorcistů z celého světa. Diskutovali zejména o šíření a důsledcích okultismu, satanismu a esoterismu. Vatikánskému rozhlasu přiblížil tuto tématiku oficiální mluvčí asociace, psychiatr Valter Cascioli:
„Tyto praktiky poněkud otevírají cestu mimořádnému působení démonů. Počet lidí, kteří se těmto praktikám věnují a způsobují velké škody sociální, psychologické, duchovní i morální, neustále stoupá, což nám působí starosti, protože se nám také zvyšuje počet případů mimořádné démonské aktivity, zvláště obsesí a ďábelských posedlostí.“
Znamená to, že rizika zmíněných esoterických a okultistických praktik jsou podceňována?
„Někdy ano. Někdy ani běžná démonská činnost, tedy pokušení není brána v úvahu zvláště těmi, kdo mají vlažnou víru. Vybízíme proto k větší bdělosti. Žijeme ostatně v obzvláště kritickém historickém okamžiku, kde se zdá, že shon, povrchnost, vyhrocený individualismus a sekularizace zcela ovládly naši společnost. Boj proti zlu a Zlému se stává stále více naléhavým. Je to zjevně způsobeno kromě přímé činnosti nepřítele Boha, také oslabením víry, nevázaností, tedy bezzásadovostí a dnes rozšířeným kulturním relativismem. Jsme také svědky častých mediálních, televizních, knižních či filmových sdělení, které částečně ze senzacechtivosti a okázalosti podněcují zejména mladé generace k tomu, aby se zajímaly o okultismus a satanismus, popřípadě jej praktikovaly.“
Co a jak dnes ďábel podle zkušenosti exorcistů napadá?
„Jeho lstivost spočívá v tom, že nás vede k tomu, abychom uvěřili, že neexistuje, čemuž napomáhá rozšířená laxnost naší společnosti. Slabá místa jsou stále stejná: oslabení víry. Velmi nás také zaráží vliv, jaký mají tyto fenomény démonské aktivity zejména na mladé generace a na rodiny. Víme, že ten, kdo rozděluje – ďábel – nás nejenom odděluje od Boha, ale rozděluje také lidi mezi sebou, i v rodinách. Odděluje také od reality, protože bohužel dochází také k situacím mentálního odcizení, které jsou druhotným projevem mimořádného démonského působení.“
Říká psychiatr Valter Cascioli, mluvčí Mezinárodní asociace exorcistů.
Převzato z webu České sekce Radio Vaticana
(mig)
27.10.2014
https://www.pastorace.cz/aktuality/exorciste-prokazuji-lasku-a-privetivost-papez-frantisek
Satan se snaží zničit lidstvo, nás všechny (papež František)
Papež František kázal o boji mezi démonem a Bohem
Vatikán. Satan prezentuje věci jako by byly dobré, ale jeho úmyslem je záhuba člověka, popřípadě „humanisticky“ odůvodněná. Andělé však proti ďáblu bojují a chrání nás. Tak lze shrnout dnešní (29.9.2014) kázání papeže Františka při mši v kapli Domu sv. Marty na svátek svatých archandělů Michaela, Gabriela a Rafaela.
Liturgická čtení nám dnes podávají tři velmi silné obrazy: Boží slávu viděnou prorokem Danielem v podobě Syna člověka přicházejícího k Otci (Dan 7,9-10.13-14); boj archanděla Michaela a jeho andělů proti „velkému draku, starému hadu nazývanému ďábel a satan, svůdci celé země“, který je poražen, jak podává kniha Zjevení sv. Jana (Zj 12,7-12a) a Ježíšova slova Natanaelovi (Jan 1,47-51): „Uvidíte nebe otevřené a Boží anděly sestupovat na Syna člověka“. Papež František mluvil o „boji mezi démonem a Bohem“:
„K tomuto boji dochází poté, co se Satan pokusí zahubit ženu, která má porodit syna. Satan se vždycky snaží zahubit člověka, onoho člověka, kterého viděl Daniel ve slávě a o kterém mluvil Ježíš k Natanaelovi, že přijde ve slávě. Bible o tom mluví na začátku, když popisuje, jak Satan balamutí, aby zahubil. Patrně ze závisti. V Žalmu osmém čteme, že Bůh člověka povýšil nad anděly. Obrovská inteligence tohoto anděla nemohla snést takové ponížení, že nějaký nižší tvor byl povýšen, a pojal úmysl ho zničit.“
„Satan se tedy snaží zničit lidstvo, nás všechny,“ pokračoval papež.
„Spousta, spousta je plánů na odlidštění člověka, spousta takových plánů s výjimkou našich hříchů jsou jeho dílem jednoduše proto, že člověka nenávidí. Je lstivý, jak říká na začátku kniha Geneze: je nejlstivější. Podává věci jako dobré, ale jeho úmyslem je destrukce. Andělé nás brání. Hájí člověka a brání Bohočlověka, svrchovaného člověka, Ježíše Krista, který je dokonalostí lidstva, tím nejdokonalejším. Proto církev ctí anděly, protože to jsou ti, kteří budou ve slávě Boží – jsou ve slávě Boží, protože brání velké skryté tajemství Boha, totiž že Slovo přišlo v těle.“
„Úkolem Božího lidu – řekl dále papež – je opatrovat v sobě tohoto člověka, člověka Ježíše, protože je člověkem, který dává život všem lidem. Satan však ve svých plánech na destrukci vymýšlí humanistická vysvětlení, která míří proti tomuto člověku, proti lidstvu a proti Bohu.“
„Tento boj je v křesťanském životě každodenní realitou: v našem srdci, v našem životě, v naší rodině, v našem lidu, v našich kostelech… Pokud se nebojuje, budeme poraženi. Pán však dal tuto zručnost bojovat a zvítězit hlavně andělům. A závěrečné zvolání Apokalypsy po tomto boji je nádherné: »Od nynějška patří vítězství, moc a královská vláda našemu Bohu a panování jeho Pomazanému, neboť byl svržen žalobník našich bratří, který na ně žaloval před naším Bohem ve dne v noci«.“
Nakonec papež vyzval k modlitbě k archandělům Michaelovi, Gabrielovi a Rafaelovi, zejména recitací starobylé a krásné modlitby k archandělovi Michaelovi, aby nadále bránil největší tajemství lidstva: Slovo, jež se stalo člověkem, který zemřel a vstal z mrtvých. Toto je náš poklad. Kéž tedy pokračuje v boji na jeho ochranu.
Kázání z Domu sv. Marty
29.9.2014
Převzato z webu České sekce Radio Vaticana
Poněvadž je náš odpůrce neviditelný, utíkejme se pod ochranu toho, který jej vidí
Vy, kteří jste oděni Kristovou zbrojí,
naučte se využívat válečné kořisti,
abyste nepodlehli a neutrpěli v boji škodu.
Náš odpůrce je obratný a lstivý,
ale jeho zbroj není o nic silnější než naše.
Musíme s ním proto zápasit
a zmocnit se jeho zbroje tím,
že nespíme, ale bdíme.
Poněvadž je ve svém boji pro nás neviditelný,
utíkejme se pod ochranu toho, který jej vidí,
a prosme jej, aby on sám jej zneškodnil.
Aphrahat z Mosulu (kolem 345, Sýrie)
Články vám sem dávám abychom zvýšili podvědomí, o tom že zlo skutečně existuje, a je nalezlé v lidech, kteří si jej zasloužily svým bezcharakterním chováním, každý kdo s nimi přijde do styku to bohužel odnese ,proto se vyhýbejte vztahům s ženatými muži o kterých nic nevíte, a mužům kteří praktikují tajně mnohoženství a loví na online seznamkách.Ještě musíme vydržet rok do příchodu Krista. Končí smlouva s ďáblem.